Pomník obětem 1. a 2. světové války v Milovicích

Pískovcoví pomník z roku 1921 od sochaře Josefa Deyla (1889-1957) byl věnovaný milovickým občanům padlým nebo zemřelým v 1. světové válce. Původní název „Pomník svobody“ plně odpovídá pojetí, které oslavuje vznik samostatného československého státu. Alegorické sousoší znázorňuje muže opírajícího se o štít se zemskými znaky ČSR a mohutného dvouocasého lva, jak stojí na poraženém habsburském orlu. Na návrh pozdějšího milovického starosty Bohumila Suchardy byl kolem pomníku zřízen park, který byl svěřen do péče místním školákům. Po 2. světové válce byl pomník doplněn o jména místních obětí nacistického režimu.

Pomník obětem 1. a 2. světové války se nachází v parku mezi ulicemi Mírová a Polní. Je evidovaný jako pietní místo v seznamu válečných hrobů Ministerstva obrany ČR pod číslem CZE-2113-01908. V uplynulých letech prošel kompletní obnovou.