SOVĚTSKÉ MILOVICE
1968–1991
Smlouvu o podmínkách dočasného pobytu podepsali předseda vlády ČSSR Oldřich Černík a předseda Rady ministrů SSSR Alexej Kosygin.
Pod nátlakem sovětských představitelů byla 16. října 1968 v Praze uzavřena Smlouva o podmínkách dočasného pobytu sovětských vojsk na území ČSSR. Na základě této smlouvy rozmístila Sovětská armáda v Československu pět pozemních a jednu leteckou divizi o celkové síle 75 000 mužů. Střední skupina sovětských vojsk byla oficiálně zformována 24. října 1968.
Stroje 13. tankové divize ČSLA při cvičení.
Československá lidová armáda (ČSLA) musela urychleně uvolnit a předat 83 posádek. Útvary 13. tankové divize ČSLA byly převeleny z vojenského výcvikového prostoru (VVP) Mladá na Slovensko, převážně do oblasti Topolčan. Výcvikové středisko letectva bylo přeloženo do Brna a 47. průzkumný letecký pluk byl převelený do Pardubic. Odstěhovat se musely i rodiny vojáků z povolání.
Nástup celého sovětského pluku na centrálním shromaždišti v Milovicích.
Do posádky Milovice-Mladá umístili Sověti velitelství Střední skupiny sovětských vojsk a útvary 15. gardové tankové divize. Na letišti Boží Dar bylo dislokováno velitelství 131. smíšené letecké divize a 114. stíhací letecký pluk. Celkem se v Milovicích-Mladé usadilo 30 000 sovětských vojáků a 5 000 civilistů.
Na uzavřeném území posádky Milovice – Mladá byly postaveny stovky budov.
Navzdory slibům, že Střední skupině sovětských vojsk budou stačit objekty převzaté od ČSLA, sovětští představitelé požadovali po ČSSR výstavbu nových bytů a vojenských zařízení. Během 20 let bylo z čs. zdrojů prostavěno 4,5 miliardy Kčs. Jenom v 70. letech byla ve VVP Mladá postavena dvě sídliště, Dům důstojníků a řada kasárenských budov.
Víte, že…? Nemovitosti v sovětských posádkách formálně patřily ČSLA a sovětská vojska za ně platila nájem 25 milionu Kčs ročně. Ačkoliv se kapacita objektů od roku 1968 zvýšila šestkrát, nájem zůstal stejný.
Posádka Milovice – Mladá v době sovětské vojenské přítomnosti.