KULTURNÍ DŮM MILOVICE – DŮM DŮSTOJNÍKŮ

Muzeum vojenského prostoru se nachází v unikátní budově bývalého Domu důstojníků (Dom oficerov), který byl postaven na přelomu 70. a 80. let, jako „dar československého lidu Střední skupině sovětských vojsk“. Protože se jednalo o státní zakázku, drahými materiály se nešetřilo. Dům důstojníků se skládal ze dvou částí. Ve starší části, která byla dokončená v roce 1976, se dnes nachází radnice. Novější část pochází z roku 1983.

Po odchodu Sovětské armády začal Dům důstojníků chátrat. Město Milovice jej získalo od soukromého majitele a zahájilo rozsáhlou rekonstrukci. Kulturní dům Milovice byl slavnostně otevřený 10. září 2022.  Kromě divadelních představení a kina, probíhají v KD Milovice i plesy, taneční, přednášky apod. V prostorách kulturního domu se nachází i turistické informační centrum, kavárna a muzeum.

Z původních interiéru se dochovala především mozaika „Bratrství armád lidu SSSR a ČSSR“, kterou navrhl a zrealizoval výtvarník Radomír Kolář v letech 1981-1982. Na mozaice jsou zastoupeni vojáci, dělníci, šťastné rodiny, bohatýři a kosmonauti, včetně prvního čs. kosmonauta, Vladimíra Remka. Podle údajů Národního památkového ústavu je milovická mozaika sestavena z 440 000 kamenů. Její cena v roce 1981 byla také úctyhodná – 900.000 Kčs.

Fotografie z minulosti a současnosti Kulturního domu Milovice

Čelní pohled:

Boční pohled:

Turistické informační centrum:

Vstupní hala

Šatna vpravo

Šatna vlevo

Hlavní schodiště

Foyer

Bar

Osvětlení

Mozaika „Bratrství armád lidu SSSR a ČSSR“

Skleněné mozaiky z památníku Karpatsko-dukelské operace

Balkon

Hlavní sál

Promítací místnost

Chodba

Malý sál

Kavárna

Turistické informační centrum

Mozaika „Srdce na dlani“

Muzeum